U příležitosti životního jubilea bylo v Opočně uděleno ocenění Miloni Čepelkovi, který se stal Osobností Rodného kraje Františka Kupky.

Miloň Čepelka

cepelka I

Miloně Čepelku není nutné představovat, především díky jeho spojení s Divadlem Járy Cimrmana, ovšem jeho záběr je daleko širší. Herec, moderátor, šansoniér, textař, prozaik, scénárista, spisovatel, a především milý člověk. „Vidíte, dosud jsem si myslel, že jsem osobou. A teď? Osobností?“ Taková byla jeho první reakce na udělení titulu.

cepelka II

V mluveném slově se jen těžko pozná, zda za slovem osobností měl být otazník či tečka, z úsměvu pana Čepelky to vypadalo spíš na otazník. Ale návštěvníci měli jasno, ocenění je s vykřičníkem. I proto, že Miloň Čepelka si dokázal po všechna léta, kdy se prosadil v mnoha profesích, zachovat to základní – sám sebe – usměvavého a skromného člověka. A tomu odpovídal celý večer, významné ocenění totiž bylo uděleno takříkajíc mezi řádky. Konkrétně mezi šansony v podání náchodské skupiny 6NaChodníku a autorským čtením z nové knihy Monology k živým i mrtvým.

Ocenění jubilantovi předal dobrušský starosta Petr Lžíčař a Ladislav Horčička majitel společnosti Servisbal. Společnost Servisbal podporuje projekt Rodného kraj Františka Kupky již více než deset let.